MOPR Zabrze » FC Roma

O nas

Piotr Paczulla – konsultant MOPR Zabrze, koordynator projektu „Drużyna piłkarska FC Roma – kontynuacja”.

Mateusz Pliarski - instruktor zajęć, przedstawiciel społeczności romskiej w Zabrzu.

Cele działalności

  • przeciwdziałanie marginalizacji młodzieży romskiej
  • integracja młodzieży romskiej i polskiej
  • nauka współpracy w grupie - poszanowania innych
  • umożliwienie młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych pełniejszego udziału w życiu społecznym miasta
  • umożliwienie młodzieży „wyjścia” poza dzielnicę, w której zamieszkuje

Najnowsze działania

5 WRZEŚNIA 2019

5 września bieżącego roku dzięki uprzejmości Zarządu Klubu Sportowego „Górnik” Zabrze S.S.A., młodzi piłkarze drużyny piłkarskiej FC „Roma” mieli możliwość zwiedzenia położony przy ulicy Roosevelta stadion im. Ernesta Pohla. Wycieczka po zabrzańskiej „Arenie” obejmowała między innymi: zwiedzanie wschodniej trybuny i bocznych korytarzy, mieszczący stanowiska gastronomiczne wewnętrzny pasaż oraz strefę biznesu.

Przewodnik który na czas wycieczki zaopiekował się zawodnikami FC „Roma”, w bardzo ciekawy sposób przybliżył historię i plany na najbliższą przyszłość 14-krotnego zdobywcy Mistrzostwa Polski. W korytarzach można było zapoznać się ze zdjęciami ważnych dla klubu wydarzeń, meczy i zobaczyć największe piłkarskie gwiazdy zabrzańskiego „Górnika”. Młodzi adepci piłki nożnej mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące stadionu i klubu. Nie zabrakło również chwili na wykonanie serii pamiątkowych zdjęć.

Mamy nadzieję, że po wycieczce śladami najbardziej utytułowanego polskiego klubu, zawodnicy FC „Roma” ze zdwojoną siłą będą rozwijać swoje piłkarskie pasje. Być może w przyszłości któryś z nich trafi do podstawowego składu zabrzańskiego „Górnika”.

W tym miejscu raz jeszcze pragniemy podziękować całemu Zarządowi KS „Górnik” Zabrze S.S.A. za umożliwienie zwiedzenia stadionu, a panu przewodnikowi za pełną pasji opowieść o legendzie polskiej piłki nożnej.

2 WRZEŚNIA 2019

Ostatnie dwa dni tegorocznych wakacji okazały się niezwykle aktywne dla młodych zawodników zabrzańskiej drużyny piłkarskiej FC „Roma”. W ramach projektu pn. „FC Roma – kontynuacja spotkań sportowo – integracyjnych”, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w dniach 29 i 30 sierpnia bieżącego roku gościliśmy w Zabrzu  piłkarzy Akademii Otmęt Krapkowice wraz z trenerem Panem Łukaszem Rogacewiczem.

Dwudniowa wizyta rozpoczęła się od  rozegrania oficjalnego meczu przyjaźni  na Stadionie GKS „Walki Makoszowy”. Pod okiem sędziego piłkarskiego Pana Szymona Wierciocha obydwie drużyny, w temperaturze przekraczającej  30 stopni Celsjusza,  zmagały się z przeciwnikiem oraz własnym zmęczeniem. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 5:3 na korzyść zawodników Otmętu Krapkowice. Kolejne 30 minut  stało pod znakiem naporu piłkarzy FC „Roma”. Nie obyło się bez twardej, ale uczciwej gry. Cały mecz stał pod znakiem fair play i przebiegał w koleżeńskiej atmosferze. Nie obyło się bez rzutów karnych i mnóstwa emocji. Po 60 minutach zawodnicy, w pierwszych kroplach burzy, opuszczali płytę boiska przy stanie 7:7. Remis  okazał się najsprawiedliwszym wynikiem  dla drużyn FC Romy  i Otmętu Krapkowice, które włożyły w to spotkanie mnóstwo sił i zaangażowania.

Drugi dzień pobytu również zaczął się od mocnego akcentu. Zaraz po śniadaniu piłkarze przejechali na Stadion im. Ernesta Pohla, na którym swoje mecze rozgrywa 14-krotny Mistrz Polski „Górnik” Zabrze. Dzięki oprowadzającemu po obiekcie pracownikowi klubu, Panu Piotrowi Góźdźiowi, uczestnicy wycieczki mogli się dowiedzieć między innymi: jak wygląda bezpieczeństwo na terenie obiektu, ile kobiet chodzi przeciętnie na mecze oraz jaka jest liczba  stanowisk spożywczych w których w  trakcie  meczu obsługiwani są kibice. Pan Piotr jest skarbnicą wiedzy zarówno o stadionie jak i  historii zabrzańskiego klubu. W tym miejscu jeszcze raz pragniemy  złożyć Mu serdeczne podziękowania!

Prosto ze stadionu przy ulicy Roosevelta , młodzi piłkarze udali się na zwiedzanie Sztolni Królowej Luiza. Trasa wodna dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu pozytywnych wrażeń. Płynąc i maszerując podziemnymi korytarzami romscy i polscy piłkarze mogli dzięki przewodnikom poznać zarówno historię górnictwa jak i Zabrza – miasta w przeszłości uznawanego za symbol wydobycia czarnego kruszca. Po zjedzeniu wspólnego obiadu i wykonaniu pożegnalnego zdjęcia, młodzi  piłkarze  rozstali się  planując kolejne, przyszłoroczne spotkanie.

 

 

25 maja 2019

25 maja 2019 roku piłkarze drużyny „FC Roma” wzięli udział w corocznym Jubileuszowym Pikniku Piłkarskim organizowanym przez „Partyzanta Śródmieście”. Turniej na który zapisało się 12 drużyn, początkowo miał odbyć się na Stadionie KORONY Kraków. Pogoda pokrzyżowała jednak organizatorom szyki i ostatecznie piłkarze oraz kibice zgromadzili się na Stadionie krakowskiego AWF-u przy ulicy Śniadeckich.

 

W świętowaniu dwunastych Urodzin „Partyzanta” wzięło udział międzynarodowe towarzystwo. Oprócz

przedstawicieli Polski, na boiskach AWF-u stawili się między innymi gracze z Ukrainy, Gruzji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii,Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Kontynent afrykański reprezentowali gracze z Algierii, Maroka, Tunezji oraz Angoli. Futbol z Ameryki Południowej pokazali gracze Argentyny, Brazylii, Chile oraz Ekwadoru. Pojawił się nawet piłkarz z leżącej na Oceanie Indyjskim... Republiki Mauritiusa. Piłkarki, piłkarze oraz miłośnicy pikników na murawach futbolowych boisk mieli sporo szczęścia, bo pogoda dopisała. W fantastycznej atmosferze, przy dźwiękach dobrej muzyki rozegrano spotkania fazy grupowej. Następnie odbyły się spotkania półfinałowe oraz finałowe.

 

Zawodnicy FC „Roma” jako jedyni reprezentowali Śląsk. Niestety rozgrywki zakończyli na fazie grupowej, co biorąc pod uwagę poziom pozostałych drużyn oraz fakt, że romscy piłkarze byli najmłodsi z całego turniejowego składu, ujmy nie przynosi.

 

Ostatecznie Puchar przechodni „Partyzanta” zdobyła drużyna DRAGOONS, drugie miejsce przypadło piłkarzom BAD WOLVES, a na „pudle” jako trzeci stanęli zawodnicy z berlińskiego HASENHAIDE.

 

 

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i dobrą atmosferę i liczymy na spotkanie w przyszłym roku na krakowskich boiskach.

 

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35024,24834292,romska-druzyna-z-zabrza-wziela-udzial-w-miedzynarodowym-turnieju.html?disableRedirects=true

5 PAŹDZIERNIKA 2018

Dziennikarz Paweł Czado i fotoreporterka Anna Lemańska, obydwoje z Gazety Wyborczej, zainteresowali się zabrzańską  drużyną FC Roma. W efekcie powstał ciekawy tekst i dobre zdjęcia. Zapraszamy do lektury materiału i obejrzenia fotografii. 

 

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35055,24004477,jestem-romem-kocham-kiwac-sie-na-boisku.html

6 WRZEŚNIA 2018

Koniec tegorocznych wakacji był dla zawodników FC Roma intensywny i ciekawy. W ostatnich dniach wakacji: 30 i 31 sierpnia najstarsi zawodnicy drużyny piłkarskiej FC Roma udali się do miejscowości Decin w Republice Czeskiej. Wyjazd drużyny piłkarskiej do Czech miał charakter głównie sportowy, bowiem zabrzańscy zawodnicy FC Roma rozegrali towarzyskie spotkanie z piłkarzami TJ Junior Roma Decin. Mecz był emocjonujący i zakończył się zwycięstwem drużyny FC Roma 8:3. Na trybunach zasiadło kilkudziesięciu czeskich i romskich kibiców, którzy żywiołowo zagrzewali do boju obydwa zespoły.

Rozegranie meczu i wspólne spotkanie dały również pretekst do bliższego zapoznania, nawiązania kontaktu oraz integracji pomiędzy czeskimi a polskimi zawodnikami.

W drugim dniu pobytu zabrzańscy piłkarze zwiedzili część niezwykle ciekawego obiektu przyrodniczego jakim jest Wąwóz Edmunda nazywany też Dzikim Wąwozem. Jest on częścią Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Rejs łódką pomiędzy pionowymi i wysokimi na 150 metrów skalnymi ścianami dostarczył wielu emocji.

Nasi czescy przyjaciele z TJ Junior Roma Decin obiecali rewizytę w przyszłym roku w Zabrzu. Mamy nadzieję, że uda nam się w Polsce rozegrać rewanżowe spotkanie, które zakończy się ponownym zwycięstwem drużyny FC Roma. Z drugiej strony mamy świadomość, że wynik meczu nie jest kwestią pierwszorzędną. Najważniejsze są współzawodnictwo, gra fair play i pozytywne emocje, których dostarcza futbol.

TJ Junior Decin, Pavel dziękujemy Wam za możliwość spotkania!

Projekt „FC Roma – wyjazd sportowo - edukacyjny" został zrealizowany dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu na rzecz integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020.

11.12.2017

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim czas na podsumowania. 6 grudnia w auli Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zawodnicy drużyny piłkarskiej „FC Roma” spotkali się z zastępcą naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Markiem Gregorczykiem oraz zastępcą dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Jackiem Pankiewiczem. Okazji do spotkania było kilka. Oprócz tego, że 6 grudnia obchodzony jest dzień świętego Mikołaja, bieżący rok jest również jubileuszem 10-lecia istnienia drużyny piłkarskiej „FC Roma”. Przez zespół, który funkcjonuje od 2007 roku, przewinęło się wielu zawodników. Niektórzy z nich są już dorośli, inni zaczynają swoją przygodę z piłką. Jednych i drugich łączy to, że czerpali i nadal czerpią radość z gry w futbol. W roku 2017 „FC Roma” skupia 31 osób w starszej i młodszej grupie wiekowej. Uczestnicy spotykają się regularnie na treningach, gdzie pod okiem trenera szlifują swoje umiejętności.

Starsza grupa piłkarzy wzięła w tym roku udział w dwóch turniejach, które odbyły się w maju i czerwcu w Gliwicach. Młodsi zawodnicy jeszcze nie występują oficjalnie, ale już niebawem odbędą kilka szkoleń się pod profesjonalnym okiem trenera drużyny piłkarskiej Nice I Ligi.

W przyszłym roku zawodnicy grać będą w nowych strojach, które oficjalnie otrzymali na mikołajkowym spotkaniu. Uczestnicy spotkania prezentowali koszulki z numerami oraz swoimi imionami w których używać będą w 2018 roku. Oprócz prezentacji strojów odbył się pokaz stworzonego we współpracy ze stacją HBO dokumentalnego filmu pod tytułem...”FC ROMA”. Dokument w reżyserii Tomása Bojara i Rozálie Kohoutovej otrzymał nominację do Nagrody Festiwalowej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w 2016 roku. W bieżącym roku był z kolei nominowany do Nagrody Czeskiego Lwa jako najlepszy dokument. ”FC ROMA” opowiada o analogicznej do zabrzańskiej, romskiej drużynie piłkarskiej z miejscowości Děčín w północno- zachodnich Czechach, która zmaga się z podobnymi problemami ale i radościami płynącymi z uprawiania sportu. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować polskiemu dystrybutorowi filmu - Krakowskiej Fundacji Filmowej. To dzięki uprzejmości pracowników tej instytucji możliwe było przeprowadzenie pokazu dla zabrzańskich widzów.

Mamy nadzieję, że piłkarze zabrzańskiej drużyny piłkarskiej „FC Roma” w przyszłości zasilą miejscowe kluby, a zdobyte przez nich umiejętności zaprocentują na ekstraklasowych boiskach.

Projekt „Drużyna piłkarska FC Roma” działa dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu na rzecz integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020.

Realizowane projekty

Realizowane projekty w 2016 roku

  • Projekt Drużyna piłkarska FC Roma - kontynuacja

Zadanie realizowane jest w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020 i finansowane jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka cookies", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka cookies Zgadzam się